Üniversite Alanları

Home Üniversite Alanları

Soru: Uçak Bakım Alanında eğitim gören öğrenci Üniversitede hangi alanlarda tercih yapabilir?

Uçak Bakım alanı Ortaöğretim kurumlarında Sayısal olarak ifade edilen Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinin yoğun olduğu alanda eğitim görürler. Bu alanda aldıkları eğitimle KENDİ ALANLARI VEYA ALANLARI DIŞINDA tercih yapabilirler.

Alan dışı tercihlerinde diğer ortaöğretim öğrencileri ile aynı seviye de yarışırken kendi alanlarında tercih yaptıkları taktirde daha avantajlı (mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının belirtilen alan/dallarından mezun olanlar, karşılarında gösterilen yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır.ÖSYM 2021 Klavuzu) duruma gelmektedirler.

Soru: Uçak Bakım alanında eğitim gören öğrencilerin alanlarında TYT puanı ile gidebilecekleri avantajlı bölümler nelerdir?

Uçak Bakım alanının tüm dallarında eğitim gören öğrenciler aşağıdaki tabloda belirtilen bölümlere TYT puanı ile avantajlı bir şekilde tercihte bulunabilirler.

Soru: Uçak Bakım alanında eğitim gören öğrencilerin alanlarında AYT puanı ile gidebilecekleri avantajlı bölümler nelerdir?

Uçak Bakım alanının tüm dallarında eğitim gören öğrenciler aşağıdaki tabloda belirtilen bölümlere AYT puanı ile avantajlı bir şekilde tercihte bulunabilirler.